|

Šlechtitelský program nosného typu slepic HORAL

Dnem 1.9.2008 převzala do své podnikatelské činnosti společnost Líheň Studenec, s.r.o, se sídlem ve Studenci v okrese Třebíč, bývalé středisko chovu a šlechtění drůbeže programu RED WHITE od zemědělského družstva Dolní Cerkev v okrese Jihlava. Základem tohoto uznaného šlechtitelského chovu nosného typu slepic byly dvě výchozí linie pro produkci nosného, autosexingového (kolorsexingového) hybrida RED WHITE pro drobnochovatele.

Tyto dvě linie jsou v ČR od 60. let minulého století, kdy byly odvozeny od tehdejších linií TETRA SL, nejdříve v šlechtitelské stanici Otín a posléze až do roku 2008 v zemědělském družstvu Dolní Cerkev. Jedná se o dvě linie plemene Rhode Island. Jedna linie otcovská, označená RIR 14 červené – hnědé barvy a linie mateřská RIW 71 bílého – stříbrného zbarvení. Obě linie jsou od 1.1.2008 zařazeny v Národním programu zachování genetických zdrojů hospodářských zvířat významných pro zemědělství.

Pro udržování a další zušlechťování těchto dvou linií byl zvolen šlechtitelský program uplatňovaný firmou Líheň Studenec,s.r.o. u programu DOMINANT CZ, zabezpečovaný oprávněnou organizací RNDr. Milan Tyller, DOMINANT CZ.

Pro komerční užitkové hybridy bylo zvoleno obchodní označení HORAL.

HORAL HNĚDÝ

Je původním hybridem dvou základních linií zušlechťovaných na provozu v Dolní Cerekvi, který byl dříve označován RED WHITE (nosnice typu TETRA) jako výsledek křížení otcovské populace linie RIR 14 a mateřské populace linie RIW 71.

HORAL ČERNÝ

Je finálním hybridem černě zbarveným, který byl od roku 2003 produkován ZD Dolní Cerkev, jako výsledek křížení otcovské populace linie RIR 14 a mateřské populace linie Plymutky žíhané číslo 901 programu DOMINANT CZ.

HORAL ŽÍHANÝ

Je finálním hybridem žíhaného zbarveným, který je křížencem otcovské populace linie Plymutky žíhané číslo 901 programu DOMINANT CZ a mateřské popualce pomalu opeřujících slepic linie RIR 14.